Hétfő este minden dolgom végeztével elérkezettnek láttam az időt, hogy életemben először igazi légiirányítókkal repüljek az FS9-es repülőgépszimulátor játékban. Az előző napokban átrágtam magam a PMDG Boeing 737NG repülőgépének több száz oldalas leírásán, az FMC (fedélzeti számítógép – avagy Flight Management Computer) használati útmutatóján (erről a YouTube-n is megnéztem egy majdnem másfél órás videót), valamint begyakoroltam a repülés közben esetleg előforduló standard eljárásokat (várakozás, stb – ezeket mind az FMC-n keresztül kell vezérelni). Átolvastam az ún. fóniáról szóló dokumentumot is (ami a légiirányítással való angol nyelvű szigorúan szabályozott kommunikációról szól), valamint letöltöttem a repülőterek megközelítési, leszállási, stb. procedúráit tartalmazó térképeit (lásd példának itt van a velencei reptér egyik leszállási térképe).
Ez az on-line repülés úgy néz ki, hogy egy központi szerverre kell felcsatlakozni (ez a VATSIM hálózata), így látja az embert a többi pilóta (egyszerre úgy 500-nál is többen repülnek a világ virtuális légterében), illetve a való életnek megfelelő szektorok felett rendelkező különböző poszton szolgálatot teljesítő légiirányítók is (szervezett keretek között folyik a “valódi” kiképzésük is – az egész szimuláció igen valósághű). Minden navigációs pont, még az időjárási körülmények is a valóságnak megfelelően találhatók meg a játékban (előbbit havonta frissíteni kell, utóbbi az internetről automatikusan és folyamatosan frissül). A valóságnak megfelelő kommunikációs és navigációs frekvenciákra kell állítani a rádiókat, és engedélyezett, előre leadott útvonalakat kell repülni. Az FMC és a repülőgép dinamikája nagyjából 90%-ban (ha nem több) le van modellezve, így tényleg nem gyerekjáték. Az első repülésem Ferihegy és a velencei repülőtér között zajlott (itt meg lehet nézni az adatokat és az útvonalat), nagyjából egy órát töltöttem a levegőben, de beszéltem (egyelőre írásban, miközben a tapasztaltabb, már szóban kommunikáló pilótákat és a légiirányítókat is a headseten hallottam) magyar, osztrák, szlovén és olasz légiirányítással is. Velencében ködben, 900 m-es látótávolság mellett (viszont szinte szélcsendben) landoltam (lásd kép), nagyon nagy élmény volt, úgy csinálni mindent, hogy a légiirányítás radarján minden esetleges hibám azonnal megjelenik.
Ugyan nem 150 ember életéért voltam felelős, de ez már egy érezhető “teher”, amit el kell bírni. A repülés és a leszállás is hibátlanul sikerült, így nagyon boldog, de nagyon fáradt lettem a végére. Aki egy ilyet végigcsinál, az már sejt valamit abból, hogy mennyire nem eseménytelen a pilóták levegőben eltöltött ideje, amikor azt hisszük, hogy ma már mindent megcsinál az autópilóta. Nos, ez nagyon nem így van. Minden tiszteletem a pilótáké (és persze a légiirányítóké). Nagyon jól esett, hogy a virtuális magyar légtérben nagy szeretettel fogadtak (a VACCHUN fórumán), és mindenki meg volt lepve a felkészültségemen (ráadásul találkoztam egy ELTE-s ismerőssel is – kicsi a világ)! Ha egy nap 48 órából állna, erre is lenne időm, de talán hetente egy estén így is tudok majd repülni :-) Bár most szervezem, hogy járjak egyesületbe floorballozni is…
Hihetetlen, hogy Neked mi mindenre van időd, és hogy mi mindenhez értesz. Neked egy élet nem lesz elég….
Anyu
Annyit mondanék csak, hogy awwwww. :)
:) Sajnos még mindig nem 48 óra egy napom, így már nagyon régen nem “repültem”. Pedig majdnem elcsábultam amikor először írtál róla a blogodon, de csak kibírtam és nem töltöttem le az X-Plane demót :D